Manşet

Sarıgazi’de “çapulcular” tüm gece sokaktaydı

İstanbul: Taksim Gezi Parkı ile başlayan protestolara yönelik devlet terörüne ve baskı politikalarına karşı her akşam Demokrasi Caddesi’nde buluşan Sarıgazi halkı da on binlerle yaptığı eylemlerle yanıt veriyor. Bugün akşam saat 20.00’da buluşan on bini aşkın kişi, Taksim Gezi Parkı’na destek amaçlı Demokrasi Caddesi üzerinde bir çadır açarak gece-gündüz nöbet tutmaya başladı.

 

Taksim’e destek çadırı

Bugün saat 20.00’da Demokrasi Caddesi’nde buluşan Sarıgazi halkı, ellerinde tencere-tavalarıyla son bir haftadır “aynı havada” sürdürdükleri protesto eylemine devam ettiler. “Çapulcular burada, Tayyip nerede?”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Sarıgazi faşizme mezar olacak”, “Direne direne kazanacağız”, “Hükümet istifa” sloganlarıyla Demokrasi Caddesi boyunca yürüyen kitle burada destek amaçlı bir çadır açtı.

Gece-gündüz nöbet tutulacak çadıra konan kumbaraya yapılacak bağışlar ve yiyecek-içecek türünde yardımlar gece-gündüz Taksim’de bekleyenlere gönderilecek.

 

Polis protesto edildi

Burada yapılan konuşmalarda ülkenin her yanında halkın günlerdir sokakta olduğuna dikkat çekildi. Halkın işçi katliamlarına, taşeronlaşmaya, kadının rahmine kadar uzanan ellere, geleceksizliğe; Roboskî’de, Reyhanlı’da, Sivas’ta, Dersim’de yapılan katliamlara yönelik öfkesini dile getirdiği belirtilen konuşmanın ardından kitle ilk olarak Mezarlıklar yolunu trafiğe keserek yürüyüşe devam etti.

Bu sırada Sancaktepe Belediyesi’nin arka ve ön taraflarına konuşlanan 10 panzer ve çevik kuvveti gören kitle; ıslıklarla ve yuhalamalarla polisi protesto etti.

 


IMG 4362Düğünden destek

Yürüyüşte aileler çocukları ile birlikte en ön saflarda yer aldı. Yol boyunca evlerinden tencere-tavalarıyla sokağa çıkan insanlar eyleme dahil oldular. Eyleme katılamayanlarsa tava-tencereleriyle, alkışlarla evlerinin balkonlarından destek oldular.

Kitle daha sonra İMES yolunu trafiğe keserek buradan yürümeye başladı. Yol üzerinde bulunan İETT Sarıgazi Garajı Şube Müdürlüğü’nü de alkış ve ıslıklarla protesto eden kitleye bir destek de Ordu İli Akkuş İlçesi Gökçebayır Köylüleri Derneği’nde yapılan düğünden geldi.

Düğüne katılanlar davul-zurna ile dışarı çıkarak eyleme ve sloganlara destek verdiler.

Kitle daha sonra yeniden Demokrasi Caddesi’ne, çadıra döndü. Eylem burada saat 23.30 itibariyle sona ererken, gece boyunca çadırda çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

 

 

[widgetkit id=167]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu