Güncel

SDP, “Bizi komplolarla bitiremezsiniz”

İstanbul: Sosyalist Demokrasi Partisi üyeleri Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak 11 Haziran günü polis tarafından SDP il binasına yapılan saldırıyı ve yaşanan gözaltıları protesto etti.

Bugün (14 Haziran) gerçekleşen basın açıklamasında, “Gezi direnişçilerine özgürlük” yazılı pankart açan SDP üyeleri “SDP MYK üyesi Gezi direnişçisi Ulaş Bayraktaroğlu’na özgürlük” yazılı dövizler taşıdılar. Eylemde sık sık, “Komplolar sökmedi sökmeyecek”, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı. Eyleme ESP, BDSP, TÖP-G, EHP, SYKP, ÇHD üye ve yöneticileri de katılarak destek verdi.

SDP adına basın açıklamasını Semra Uzunok okudu. Uzunok açıklamada 18 günlük direnişi bütün saldırılarına karşı bitiremeyen başbakan’ın şimdide gözaltılarla direnişi bitirmeye çalıştığını belirtti. İstanbul Valisinin açıklamalarında ve basında SDP’nin illegal bir parti olarak lanse edilip MYK üyesi Ulaş Bayraktaroğlu’nun da ‘terörist’ olarak nitelendirildiğini belirten Uzunok, “Başbakan, direnişin ön saflarında olanlara karşı ise fütursuz bir karalama kampanyası yürütmektedir. Bu komplolara karşı sessiz kalmayacağız” dedi. Uzunok konuşmasının devamında, gözaltıların derhal serbest bırakılması ve polis şiddetine derhal son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzunok’un ardından SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan bir konuşma yaptı. Turan konuşmasında, 17 gündür ülke tarihinin en önemli direnişlerinden birinin yaşandığını belirtti. Turan konuşmasının devamında, direnişi bölmek için çare bulamayanların şimdide direnişi marjinal ve çevreciler olarak bölmeye çalıştığını belirtti.Turan konuşmasını devrimci-demokratlara birlikte mücadele çağrısı yaparak sonlandırdı.

Turan’ın ardından eylemde, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, SYKP sözcüsü Tuncay Yılmaz, TÖP-G adına Ali Yıldız ve ÇHD adına Güray Dağ birer konuşma yaptı. Konuşmalarda dayanışma mesajları iletildi.

Konuşmaların ardından eylem atılan sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu