Güncel

Sincan’da Tutsak Partizanlara saldırı

Sincan Kadın Hapishanesi ve 1 Nolu F Tipi Hapishane’de bulunan TKP/ML tutsakları yeni bir saldırıyla karşı karşıyalar. Mart ayının ilk haftası tutsaklardan Resmiye Vatansever, Halil Şahin, Naki Demir, Tayyar Eroğlu, Cengiz Kahraman ve Sedat Ot’tan “Erzurum’da ilgili savcılığın kararı ile moleküler inceleme için kan örneği alınacağı bildirildi.

Resmiye Vatansever, 7 Mart günü hücresinde tek bulunduğu bir esnada (ki tek bulunması bir tesadüf değildir, hücrede kalan diğer tutsakların olmadığı bir fırsat olarak değerlendirilmiştir), içeri giren kalabalık gardiyan grubu “Erzurum mahkemesinin kararı” diyerek zorla kan alma girişiminde bulunmuşlardır. Yaşanan arbededen sonra işkence, hapishane “kampüsü” içerisinde bulunan hastanede de devam etmiştir. Her tarafı kan ve morluklar içerisinde kalan Vatansever’- den zorla kan örneği alınmıştır.

1 Nolu F Tipi’nde de tutsaklar, kendilerine iletilen tebligat karşısında avukatlarıyla görüşmeksizin kan vermeyeceklerini ifade etmişler, birkaç gün sonra çağrıldıkları hastane revirinde doktorun “zorla kan almanın yasal olmadığını, kendisinin de almayacağını” söylemesinin ardından tutsaklar hücreye dönmüşlerdir.

Ancak, hastaneye sevkleri çıkartılan tutsaklardan zorla kan alındı. Bu zorla kan alma işlemi sırasında Sedat Ot, hapishane revirinden asker arama noktasına kadar, askeriler tarafından sürüklenerek götürülürken, Halil Şahin’in kolu 2-3 yerinden delinerek, kolları bükülerek kan alma işlemi gerçekleştirildi.

Tutsaklar, bu keyfi durum ve işkence karşısında “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarını attılar. Bu saldırının ardından hapishanedeki tüm politik tutsaklar 19 Mart’ta toplu suç duyurusunda bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu