GüncelManşet

(Son Dakika) Beşiktaş’ta ortalık GAZ-DUMAN

İstanbul: Akşam saatlerinde Gümüşsuyu Caddesi’nden Beşiktaş’a inen yol boyunca on binlerle polis arasında başlayan çatışmalar gece 11.00 sularında durulsa da alanda bulunan muhabirlerimizden aldığımız bilgilere göre 01.30 civarında çatışmalar yeniden başladı. Kitle cephanesi biten polisi Dolmabahçe’ye kadar kovaladı.

3 Haziran günü akşam saatlerinden itibaren Taksim’de bekleyenlerin sayısı yüz bini aşmışken, Taksim Meydanı’ndaki festival havası görülmeye değerdi. Her ne kadar aralarında Partizan’ın da bulunduğu birçok sendika, oda, devrimci, ilerici ve yurtsever kurumdan oluşan Taksim Dayanışması’nın İzmir ve Ankara’ya direniş selamı gönderdiği basın açıklamasına destek istenildiği oranda olmasa da, bu durum, alandaki politik havayı mahkum eden bir durum değil!

 

“Ey kanıma çakıllar karıştıran İSYAN”

Taksim Meydanı’na giden tüm yolların, duvarların üzeri yazılamalarla dolu. Belki de en dikkat çekici olanı ve Taksim gerçekliğini yansıtanı “Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde… Ey kanıma çakıllar karıştıran İSYAN!” şeklindeki uzun yazılamaydı.

Gerçekten de herkesin kanına bir şeyler karışmıştı…

Yüzlü, binli gruplar halinde sloganlarla yürüyordu insanlar. “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları ile inliyordu İstiklal Caddesi. Her ne kadar bir rahatlık ya da festival havası olsa da alanda, şu da açık ki alandaki yüz binler hala diken üstünde, hala gergin bir bekleyişteler.

 

Beşiktaşta ortalık gaz duman 1Partizan çadırı…

Partizan kitlesi de Meydan’ın tam ortasına bir çadır kurarak hem Taksim’de nöbet tutuyor hem de misafirlerini ağırlıyor. Partizan çadırına ilgi büyük.

Çadır önünde hatıra fotoğrafı çekenden, İbrahim Kaypakkaya’nın 40. Ölümsüzlük yıldönümü pankartını seyredenlere kadar insanlar hem sohbet ediyor hem zaman zaman sloganlar ortak atılıyor.

Çadır aynı zamanda eylem alanı olduğundan Partizan kitlesi burada sürekli ajitasyon da çekiyor. Ankara, İzmir ve bilumum ülkenin tüm bölgelerindeki polis saldırılarını protesto ediyorlar. Bir de sadece yorulanlar için yapılan küçük çadırın üzerinde Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümüne ilişkin resim ve şiar asılmıştı.

Bir ara kitlenin içine nereden geldiği belli olmayan bir gaz bombasının atılması üzerine sloganlarla yanıtlanmasının ardından Partizan çadırı kitlenin merkezi haline geldi. Demirlere vurarak ritm tutan Partizanların sloganlarına aynı anda binler eşlik etti. Bu coşkulu sahne gerçekten görülmeye değerdi.

 

Polisin gözlerinin yaşardığı an…

Taksim Meydan’da hava böyleyken rüzgarın Beşiktaş tarafından getirdiği hava gaz kokuyordu. Biz de yönümüzü Gümüşsuyu’na çevirdik.

Henüz AKM’nin önünden Gümüşsuyu Caddesi’ne girdiğimiz ilk andan itibaren her 100 metrede bir kurulan barikatlar festival havasından çatışma alanına bir anda döndürüverdi ortamı.

Sökülen kaldırım taşları, taş vazolar, ev eşyaları, polis bariyerleri, buzdolabı vs. ile kurulan her bir barikatın ardında binlerce insan vardı.

5. barikatı geçmiştik ki, çevik kuvvet tüm “kuvvetiyle” ellerinde sadece taş olan kitleye saldırdı. Ardı ardına 40-50 gaz bombası atan polise gökyüzünden ses bombaları ve ne olduğunu çok anlayamadığımız bir gazla helikopter de eşlik etti.

Bu sırada çok sayıda yaralı İTÜ Taşkışla içerisine taşınarak, burası revir haline getirildi. Doktorlar ve asistanlar en hızlı şekilde yaralananlara müdahale etmeye çalışıyorlardı. Bu hengame içerisinde polis “dinlenmek” için geri çekildi.

Barikatların ardından öne çıkmaya çalışan bir “Mustafa Kemal’in askeri”, barikatın ardından polislere ajitasyon çekmeye çalıştı. “Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Bizim derdimiz sizinle değil, biz sadece Tayyip’in gitmesini istiyoruz” diyen “Mustafa Kemal’in askeri”nden polisler çok etkilenmiş olacak ki ardı ardına havaya onlarca gaz bombası sıktılar! Gözleri yaşardı adeta!

 

Önce “geçin” dedi, sonra saldırdı

Çatışmalar Gümüşsuyu Caddesi’nde yoğunlaşırken, Kabataş’ta bir araya gelen bine yakın kitle Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Polis kitlenin geçişine izin vereceğini açıkladı, ancak tam kitle geçişi sırasında ortalığı gaza boğdu.

Kitle burada da barikatlar kurarak direnişe ve tekrar yürüyüşe geçti.

Bir süre sonra saat 20.00 civarında başlayan çatışma 23.30 sularında sona erdi.

 

Kitle polisi sahile kadar kovaladı

Aradan birkaç saat geçmişti ki, polis 01.30 sularında Gümüşsuyu’ndaki kitleye polis bir kez daha saldırıya geçti.

Polis o kadar gaz kullandı ki bir süre sonra cephaneliği tükendi. Bunu fark eden kitle polisi Dolmabahçe sahiline kadar kovalayarak, burada sıkıştırdı.

Bir süre sonra cephanesini yenileyen polis, kovalanmanın hıncıyla kitleye daha fazla saldırdı. Ortalık gaz-duman oldu. Bu sırada İTÜ binası üzerine çıkan bir kişi gazdan kaçarken boşluğa düşerek yaralanırken, çok sayıda kişinin de hem gazdan hem de gaz bombası kapsülü isabet ederek yaralandı.

Gelişmeleri aktarmaya devam ederiz.

 

[widgetkit id=145]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=B983kTNOB-M&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu