Güncel

Ankara’da kitle bakanlık binalarını hedef aldı

Ankara’da Taksim’deki di,renişi selamlamak için yapılan eylem polis saldırısı ile şiddetli çatışmalara dönüşürken kitle kararlı bir şekilde direnişi sürdürüyor. Yüzbinlerin kararlı duruşu üzerine, polisler zırhlı araçlarıyla bakanlıkların bulunduğu alana çekilmek zorunda kaldı. Polis burada üzerlerine yürüyen kitleye gaz bombalarıyla saldıryor. Gazdan oluşan sis bulutuna rağmen alanı terk etmeyen kitle bakanlık binalarına yürüdü. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bakanlıklar önünde, kitle kurduğu barikatların ardından polislerle çatışıyor. Bakanlıkları da taş yağmuruna tutan kitleye polis ve Jandarma ekipleri plastik ve gerçek mermi ile saldırıyor.

Ancak buna rağmen, çatışmalar bölgeyi terk etmeyen kitle kurdukları savunma hatlarıyla direnişi büyütüyor. Kitle içinde sağlıkçılar yaralıları tedavi ederken eldivenciler ve kalkancılar plastik mermi ve gaz bombalarına karşı kitlenin güvenliğini alıyor.

Direniş karşısında çaresi kalan kolluk güçleri ara ara geri çekiliyor.


Meşrutiyet Caddesi’nde yollarda barikat kuran kitle Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait çok sayıda şehir için otobüsünü durdurarak, yolcuları otobüsten indirdikten sonra otobüsleri barikat olarak kullanıyor. Eylem sırasında kitle barikat olarak kullandıkları bir aracın üzerine “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” yazılı pankart astı. Muhabirimizin verdiği bilgilere göre yol üzerinde kitle “Korna çal” yazılı dövizler açarak araçların korna çalmasını ve Taksim ve tüğrkiyenin birçok yerinde devam eden direnişleri desteklemesi çağrısı yapılıyor.

Ayrıca aldığımız bir bilgiye göre polisler hastanelere giderek yaralıları gözaltına alıyor.

Birçok caddede ateşler yakan kitle , “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza”, sloganları atarak eylemlerini sürdürüyor. Kızılay Meydanı’na kitlenin girişi sırasında polisin hedef gözeterek ateş açması sonucu Ethem Sarısülük isimli bir eylemcinin başından yaralandığı ve durumunun kritik olduğu muhabirimizin verdiği bilgiler arasında.

Polisin gerçek mermi kullanması ile birçok kişi şuan hastanede tedavi ediliyor.

[widgetkit id=132]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=0iKVj7rgbTQ{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu