Dünya

İsrail Şam’ı Bombaladı

H.Merkezi:Suriye Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, İsrail savaş uçakları 30 Ocak günü Suriye hava sahasını ihlal ederek Şam’da bulunan bir bilimsel araştırma merkezini bombaladı. Şam kırsalının Camraya bölgesinde bulunan tesisin savunma amaçlı askeri bir tesisi olduğu iddia ediliyor.

Newyork Times gazetesi İsrail’in bombalamadan önce Washington’u haberdar ettiğini yazdı. Resmi SANA Ajansı Ordu Genel Komutanlığının yayımladığı bildiriye yer verdi. Bildiride “İsrail’e Türkiye ve Katar başta olmak üzere terörü destekleyen ülkelerin ortak olduğu” söylendi. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor ise olayı yoruma değer görmedi. Palmor, “Bu konuda korkarım yapabileceğim tek açıklama “yorum yok” demektir” dedi. Lübnan Ordusundan yapılan açıklamada da son bir hafta içinde 12 İsrail savaş uçağının Lübnan hava sahasını ihlal ederek Lübnan Suriye sınırında uçtuğunu duyurdu.

Öte yandan geçtiğimiz aylar boyunca silahlı muhalif grupların merkezi ele geçirmeye yönelik başarısız girişimlerinin olduğu da basına yansımıştı. İsrail uçaklarının saldırısı sonucunda 2 kişinin yaşamını yitirdiği, 5 kişinin ise yaralandığı ifade ediliyor. Ayrıca araştırma merkezinde ve çevredeki binalarda ciddi maddi hasar oluşmuş durumda.

İsrail, 30 Ocak günüde Suriye’ye yönelik bir saldırı düzenlemiş ve Suriye-Lübnan sınırındaki bir konvoyu vurmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu