GüncelManşet

(Video) Suriye’de Kürt Mahallesi’ne bombalı saldırı

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’teki Kürt mahallesi Şeyh Maksut’a (Şêx Meqsûd) bugün Baas rejimi tarafından hava saldırısı düzenlendi. Katliamın dinmediği suriyede Baas rejimi kendi imtiyazlarını kruma altına almak ve iktidarını güçlendirmek için saldırılarına devam ediyor. Kıyı kentlerine çekilerek geri adım atmış görüntüsü veren Baas rejimi boş bıraktığı alanlara yerleşen halka yönelik bombalı saldırılar gerçekleştiriyor. Esad’ın kıyı kentlerine çekilmesinin nedeni ise geri adım atmış olması değil. Bölge ticari kaynaklarını kontrolünde tutmaktır.

Bugün gerçekleştirilen saldırı ise iktidarın kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi.  Düzenlenen hava saldırısında yeni bilançoya göre 10’u çocuk en az 15 kişi hayatını kaybetti. Baas iktidarının Halep’teki Kürt mahallesine yönelik saldırılarını sürdürüyor. Günlerdir hava topları ile yapılan saldırıların ardından bugün saat 11.00 sıralarında gerçekleşen saldırıda cansız bedenler dahi hedef alındı. Belirlemelere göre Bombardımanda Afrin’e bağlı Êmo Köyü nüfusuna kayıtlı Hemo ailesinden dört çocuk hayatını kaybetti:  Mistefa Hemo (15), Roheyv Hemo (8), Rosîl Hemo (6) Besma Hemo (12), Sebah Hemo (46).

Hayatını kaybeden diğer kişilerin isimleri şöyle: Erselan Ebdulah, Mihemed Qirêtan (17), Yasir Îbrahîm (38), Rehîma Mihemed Mehmûd (40), Ehmed Heyan Mihemed (17), Reşîd Hesen Bîlal (11), Bêrîvan Hesen (9), Narîn Seydo (13), Nazliya Seydo (10), Mihemed Bin Ebû Reşîd (23).

Katledilenlerin tümü Afrinli.  İki kişinin cenazeleri yanmadan dolayı tespit edilemedi. Cenazeler defnedilmek üzere Afrin’e götürüldü. Tümü Metina Köyü’ndeki Şehid Refiq Mezarlığı’nda toprağa verilecekler.

Yaralılardan bir kısmı mahalledeki hastaneye, bir kısmı da komşu Afrin kentindeki hastanelere taşındı. Saldırılardan biri Bavê Rami Firması yakınlarına yönelik yapıldı. Yaralılardan bazılarının ise isimleri şöyle: Ehmed Xalid (37), Mihemed Cimo), Mindir Îbrasîm (20), Ebduselam (50), Hêvîn Doyik (5), Ehmed Mûsa (28), Rustem Şêx Îbrahîm (24), Sîno Hemo (11), Çiya Hawar (35), Mihyeldîn (25), Evdela (10), Merwa (13) û Islîxan Mihemed Îbrahîm.

Başar El Esad’ın ordusu 29 Mart’tan bu yana mahalleyi bombalıyor.  Şu ana kadar 30’u aşkın sivil bu bombardımanlar sonucu hayatını kaybetti.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=tWlPRW0EfI4&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu