Emek

“Taşerona Geçit Vermeyeceğiz!”

İzmir: Genel-İş Sendikası İzmir Şubeleri yaptıkları kitlesel bir yürüyüşle taşeron sistemi protesto etti. Basmane’den ve diğer kollardan başlanıp, Konak Pier önünde birleşilerek İzmir Büyükşehir Belediyesine giden yürüyüşe binlerce işçi katıldı.

Yürüyüş için işçiler, “Kuralsız güvencesiz Çalışmaya Hayır. Pazar Tatilime Dokunma!”, “Kadro Talebizim, Sendika Güvencemiz”, “Taşerona Geçti Vermeyeceğiz!”, “Açlık Sınırında Değil, İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz!” vb. pankartlar taşırken, “İş, Ekmek Yoksa, Barış da Yok”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “it İşe, Eşit Ücret” vb. sloganlar attılar. Büyükşehir Belediyesi önüne gelindiğinde ise sendika yöneticileri taşeron sistemini protesto eden konuşmalar gerçekleştirdiler.

 

“Eşit işe eşit ücret politikasını savunacağız”

Yapılan konuşmalarda kavgadan geri durulmayacağı ve taşeron sistemine geçit verilmeyeceği vurguları ön planda tutuldu. DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı konuşmasında “Bir üyemizin, bir işçi arkadaşımızın burnu dahi kanarsa, ortalığı yakacağız” derken; DİSK Genel-İş 2. nolu Şube Başkanı Taner Şanlı ise konuşmasında “bu sorun ortadan kalkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

Coşkulu sloganların susmadığı eylemde basın metnini ise DİSK Genel-İş İzmir Şubeleri adına 2. Nolu Şube Başkanı Taner Şanlı okudu. Okunan basın metninde taşeron sisteminin genel ve bütünlüklü bir saldırı olduğu, güvencesiz ve esnek çalışmayı yaygınlaştırma amacı taşıdığının altı çizildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 650 işçiyi taşeronlaştırması nedeniyle iş güvenliğini kaybedeceği vurgulanarak mücadelenin taşeronu kaldırana kadar süreceği ifade edildi.

Biz var olan Toplu İş Sözleşmelerimize ve şu anda süren TİS görüşmelerinde yeni kazanımlarla mücadeleye devam edeceğimizi, eşit işe eşit ücret politikasını burada olduğu gibi, her yerde savunacağımızı bir kez daha üyelerimizle ve kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadeleri ile sonlanan basın metni, “Taşerona geçit vermeyeceğiz” sloganı ile karşılandı.

Yapılan konuşmaların ardından ise eylem noktalandı.

 

“Yaşasın Sınıf Dayanışması”

Eylem sırasında, Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan ve Türk Metal-İş’te örgütlü olan BMC işçileri ile de dayanışma amaçlı sloganlar atılarak, sorunların ortak olduğu ve sınıf dayanışmasının zorunlu olduğu vurgulandı.

 

[widgetkit id=14]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu