Dünya

Taksim ayakta, Basel yanında

Tüm ülke ayakta, şehirler, mahalleler, sokaklar ertelenmiş isyanın bayramını kutlamakta. Günlerdir devam eden devlet saldırılarına, katliamlarına, gözaltılarına ve işkencelerine rağmen halk geri adım atmayı bırakın daha da isyankâr, daha da baş eğmez oluyor.

Ülkede bunlar yaşanırken, dünya da ise dayanışma ve isyan ateşini yayma eylemleri yaygınlaşarak devam ediyor. Dayanışma eylemlerin bir yenisi de 03 Haziran günü, de Basel’in Claraplatz Meydanı’nda gerçekleştirildi. PARTİZAN ve İTİF taraftarlarının da kendi flama ve bayraklarıyla katıldığı eyleme onlarca kişi katılarak destek verdi. Kitle, ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’, ‘Katil Devlet Hesap Verecek’, ‘Her Yer Taksim, Her Yer Direniş’ başta olmak üzere çeşitli sloganlar atarak ülkede ki direnişe destek verdi.

Eylemin ardından demokratik kitle örgütleri, bundan sonraki sürecin daha sağlıklı ve organize örgütlenebilesi için bir araya geldiler. Yapılan toplantının sonucunda, bundan sonraki sürecin kurumlar tarafından oluşturulan komite üzerinden örgütleneceği ve bunun başka kurumlara da açık olduğu belirtildi. Taksimle Dayanışma Komitesi-Basel (İTİF, İGİF, Basel Alevi Derneği, İDHF, BİR-KAR, Hacı Bektaş Alevi Derneği, PDD, SYKP’den oluşmakta komite) yaptığı açıklama ile kitleyi Cumartesi günü örgütlediği eyleme çağırdı.

(İTİF-Basel Komitesi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu