Manşet

Taraftar Gezi’ye çıktı, polis saldırısı protesto edildi

İstanbul: Gezi Park’ta başlayan direniş 12. gününü sonlandırırken, bugün gün boyu eylem ve etkinliklerle canlı geçen Taksim, akşam saatlerinde yüz binlerce kişinin katılımıyla doldu taştı. Gezi’nin bu akşamki konukları taraftar grupları oldu.

Gezi Park’ta başlayan ve tüm ülkeye yayılan direnişin 12. gününde Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor taraftarları saat 20.00 civarında Taksim Meydanı’nda buluştular.

Özellikle Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın alana girmesi ve tek tek çadırları gezerek onları sloganlarla selamlaması alandaki coşkuyu artırdı. Taraftar grupları havai fişeklerle geceyi kırmızıya boyadılar.

 

Kitle giderek artıyor

Halayların, horonların devam ettiği alanda coşkuyu artıran diğer bir etkinlik de Gezi Parkı’nda şarkılar söyleyen Bandista oldu. Hayatın güzdüz olduğundan daha canlı olduğu Taksim Meydanı’nda kütüphaneye de ildi hiç azalmıyor.

Şimdiden yüz binleri aşan sayıda katılımın olduğu Taksim, belki de direniş boyunca en kitlesel gecesini yaşıyor.

 

Kaypakkaya’ya özel ilgi

Etkinlikler sürerken Partizan standı da halayları ve diğer bölgelerdeki direnişleri selamlayan sloganlarıyla alanda olmaya devam ediyor. Sık sık bildiri ve gazete dağıtımı yapılan çadıra ilgi de oldukça yoğun.

Umut Yayımcılık’ın da kitap standı açtığı alanda İbrahim Kaypakkaya’ya ilişkin kitaplara özel ilgi olduğunu ve bu ilginin de özellikle liseli gençlerden geldiğini belirtmemiz gerekir.

 

“Diren Gazi/Ankara Taksim yanında”

Akşam saatlerinde Ankara ve Gazi Mahallesi’nde eylem ve etkinlikler düzenleyen kitleye yönelik polis saldırısının ardından Partizan çadırında bir protesto eylemi gerçekleştirildi. Ayrıca Taksim alanında faşist bir grubun BDP ve devrimcilerin flamalarına saldırıp indirmek istemeleri ile oluşan gerginlik de teşhir edildi.

Taksim, direnişle ve çatışmayla kazanıldı. Ancak bu çatışmanın kıvılcımı ile Ankara’da ve Gazi Mahallesi’nde yaşanan direnişe polis gaz bombalarıyla saldırmaya devam ediyor. Çatışmalar sürüyor ve insanlar yaralanıyor” denilen açıklama sırasında sık sık “Diren Ankara Taksim yanında”, “Diren Gazi Taksim yanında”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb. sloganlar atıldı.

Yapılan açıklamanın ardından Partizan çadırını ziyaret eden sanatçı Pınar Aydınlar da kısa bir konuşma yaparak, devletin her kesime saldırdığını ve buna karşı dayanışmanın daha da sağlamlaştırılması gerektiğini söyledi.

 

[widgetkit id=169]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu