Kadın

THY İşçisi Kadınlar,“Kadınlar evde, işte direnişte”

İstanbul: Türk Hava Yolları’nda (THY) grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkartılan ve 285 gündür işlerine geri dönüş mücadelesi veren Hava-İş üyesi işçiler direnişlerinin 284. gününde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle Atatürk Hava Alanı Dış Hatlar önünde direnişteki kadın işçilerle dayanışma etkinliği düzenledi.

8 Mart günü gerçekleşen etkinlik boyunca halaylar, horonlar çeken direnişçi kadınlar sık sık “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor”, “Kadına yönelik şiddete son”, “Kadınlar evde, işte direnişte” sloganlarını attı. Etkinliğe Sendikal Güç Birliği Kadın Kordinasyonu, Hey Tekstil işçileri, DHL işçileri ve Dev Sağlık işte katılarak destek verdi.

Etkinlik kadının kurtuluş mücadelesinde yitirilenler kadınlar için yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. THY işçisi kadınlar adına konuşmayı Hava İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Simay Çekem yaptı. Direniş süreçlerini aktaran Çekem yaptığı konuşmada kadın haklarının, toplumsal yargılarla ve devlet eliyle geri planda bıkılarak, sosyal güvence adı altında çıkarılan torba yasalarla yok edildiğini vurguladı. Çekem konuşmasının devamında kadınları ucuz iş gücü olarak gören, güvencesiz ve taşeron çalışmaya mahkûm eden zihniyete karşı birleşerek mücadeleyi büyütmekten başka yol olmadığını belirtti.

Kadınlar evde işte direnişt2Yaşasın işçi kadınların dayanışması

Sendikal Güçbirliği Platformu Kadın Kordinasyonu adına ise Neslihan Nakaş bir konuşma yaptı. Nakaş konuşmasında kadınların egemenler tarafından ucuz iş gücü olarak görüldüğünü, kriz dönemlerinde ilk olarak kadınların işten çıkarıldıklarını vurguladı. Konuşmasının devamında kadınların güvenceli, sendikalı iş istediklerini belirten Nakaş THY işçisi kadınların mücadelesini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz dedi. Nakaş konuşmasını yaşasın işçi kadınların dayanışması diyerek bitirdi.

DHL işçileri adına yapılan konuşmada ise, 260. gününe ulaşan direniş süreçlerini aktararak bugüne kadar kendilerine destek olan duyarlı kamuoyuna teşekkür etti. DHL işçisi konuşmasını THY işçilerinin direnişlerinin yanında olduklarını söyleyerek bitirdi. Etkinlikte Hey Tekstil işçileri adına ise işçilerden Zeynep Gültekin bir konuşma yaptı. Gültekin 391. günlük direnişinde kadın olarak ne tür zorluklarla karşı karşıya kaldığını aktardı. Direnişleri boyunca gözaltılara, tehditlere birçok baskıya maruz kaldıklarını belirten Gültekin kararlılıklarını ifade etti. Gültekin konuşmasını işçi kadınların daha fazla sömürüldüğünü ve direnişlerde daha fazla olması gerektiğini söyleyerek bitirdi.

Dev Sağlık-İş adına konuşmayı ise genel başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu konuşmasına 284. gündür direnişi büyüten kadınları selamlayarak başladı. Çerkezoğlu kadınların yıllarca mücadele ederek kazandıkları hakların gasp edilerek, çalışma koşullarının daha da geriye götürülmek istendiğini söyledi. Egemenlerin sendikaları tasfiye etmeye çalıştığını, örgütsüz bir geleceğin dayatıldığını söyleyen Çerkezoğlu fiili meşru mücadelenin bu yeni dönemde daha da önemli hale geldiğini ve bu perspektifle mücadelenin büyütülmesi gerektiğini söyledi.

Etkinlik Grup Emeğe Ezgi ve THY İşçileri Korosu’nun müzik dinletisi ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu