Emek

THY’de Direniş Sürüyor

Bundan yaklaşık 305 gün önce 305 THY işçileri grev hakkını savunduğu için acımasızca işten atılmıştı. Ancak onlar ısrarla 306 gündür direniyorlar ve grev haklarını aldılar şimdi haksızca işten çıkarmaları geri aldırmak için dün(30 mart) Bakırköy Özgürlük Meydanında “THY A.O. ve Teknik A.Ş ‘de işten çıkarılan 305 işçi geri alınsın”yazılı pankartın arkasında bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

HAVA- İŞ adına yapılan açıklamada “bu durumun sorumlusu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde son derece uzlaşmış bir tutum almış olan THY yönetimidir”denildi ardından şunları ekledi;”THY yönetimi geçen dönem nasıl anti-demokratik grev yasağına sığınarak işçilerin haklarını ortadan kaldırma girişimine yöneldiyse bu dönemde yine sendika ile uzlaşmayarak işçilere tehdit ve sendikayı berferat etmeyi planlayan dedikodularla çözüm aramaktadır.THY yönetimi uyarıyoruz.sendikanın sunduğu görüşme çağrısını iyi değerlendirsin aksi taktirde 29 martta nasıl tek bir uçak bile kaldırmadıysak görüşmenin olumsuz sonuçladığı andan itibaren en kısa taritte yine tek bir uçak kaldırtmayız bunu böyle bilsin

Açıklama sırasında işçiler sık sık “yaşasın yer gök direnişimiz”,”ya şarteeller inecek ya da 305 geri dönecek”,”direne direne direnişten zafere” şeklinde slogan atıldı.THY’nin yapmış olduğu basın açıklamasına ;kuzu deri işçileri,dhl işçileri, kristal-iş, hey tekstil işçileride destek verdi. Açıklamadan sonra THY korosu şarkı söyledi ve ardından da halaylar çekerek “yaşasın sınıf dayanışması”sloganları atılarak basın açıklaması son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu