Güncel

TKMP: “Yasakmalar mücadelemizi engelleyemez!”

İstanbul: Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) bir kez daha tutsakların yanında olduklarının mesajını verdi.

Bakırköy hapishanesi önünde saat 13.00’da bir araya gelen TKMP bilşenleri hapishanelerde on kitap sınırlamasına eklenen yeni hak gasplarına karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

“Tecrite son” pankartı açan kitle “içerde dışarda hücreleri parçala!”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” vb sloganlar attı.

Kitle adına basın açıklamasını Bahar Dikmen okudu.

Dikmen, devletin demokratikleşme ifadelerinin sarfedildiği ancak hapishanelerde keyfi uygulamaların artarak sürdüğünü belirtti.

Dikmen açıklamasında, tutsaklara yönelik pek çok hak gasbının yaşandığına, Ankara Sincan F Tipi Hapishanesi’ndeki tutsakların görüşçülerinin keyfi bir şekilde engellendiği, Kırıkkale F tipi hapishanesinde sohbet hakkının yine keyfi bir şekilde düşürüldüğünü, hasta tutsakların sağlıksuız koşullarda tutularak katledilmek istendiğini vb örneklerle devletin keyfi hak gasplarına dikkat çekti.

Dikmen sözlerini “Burada amaçlanan tutsakların örgütlü duruşuna, iradesine v etüm bunlara yön veren bilincine salmak ve yook etmektir. Ancak egemneler şunu çok iyi bilmelidir ki; bu saldırılar hiçbir işe yaramadı/yaramayacak. Asla düşüncelerimizden ve idealerimizden vazgeçmeyeceğiz” şeklindeki sözleriyle bitirdi.

Basın açıklamasının okunmasından sonra Sincan Hapishanesinde Deniz Bakır’ın görüşcüsü olan ve görüşü engellenen Nihat Göktaş kısa bir konuşma yaptı.

Göktaş, on kitap sınırlamasının yeni saldırıların işareti olduğunu belirterek, yeni bir saldırı ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Göktaş, devletin yeni bir yasa ile daha önceden mahpusluk yaşamış olan kişilerin artık görüşe gidemeyeceklerini, kendisinin de bu yasak dayanak gösterilerek keyfi bir şekilde görüş hakkının gasp edildiği belirtti. Göktaş, kitap yasağında olduğu gibi bu hak dasbıyla da mücadel edeceklerini vurguladı.

Eylem sloganlarla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu