Manşet

Tonya halkı taş ocağı istemiyor

H.Merkezi: Trabzon’un Tonya ilçesinde yapılması planlanan çimento fabrikası ve taş ocakları dün (28 Aralık) halk tarafından protesto edildi.

Tonya Cumhuriyet Alanı’nda daha sonra Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde 300 kişinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Tonya halkı, “Taş ocağı ve çimento fabrikası istemiyoruz” sloganları eşliğinde tepkilerini dile getirdi.

Tonya Çevre Platformu adına konuşan Dönem Sözcüsü Bekir Uzunoğlu, çimento fabrikası ve taş ocaklarının çevreye vereceği zararları, ilgili şirketin açıklamalarına dayanarak anlattı.

Uzunoğlu’nun konuşmasının ardından Tonya Çevre Platformu adına Sümer Özkan basın açıklamasını okudu. Tonya’nın doğasının korunmasını, gelecek kuşakların da Tonya’da yaşayabilmesini isteyen Özkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’ın da “Çevreyi Koruma Bakanı” olmasını istediklerini söyledi.

Şirket yatırımlarını esas alan bir anlayışla çevre bakanı olmanın, çevreye yabancılaşmayı beraberinde getireceğini belirten Özkan, Tonya’nın 16 adet taş ocağı ile delik deşik edilmesinin ve toz bulutlarının insafına bırakılmasının planlandığını ifade etti.

“Tonya insanı felaketin farkındadır” diyen Özkan, Tonya halkının karşı duruşunu basın açıklamaları, imza kampanyaları ve bilimsel toplantılar düzenleyerek gösterdiğini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu