Emek

Türk-İş Şubeler Platformundan 1 Mayıs’a ilişkin Açıklama

İçişleri Bakanlığı’nın 2013 1 Mayıs’ı için Taksim’deki inşaat çalışmalarını bahane göstererek Taksim’e izin vermeyeceklerini açıklaması üzerine birçok kurum ve sendika taksim’de ısrarını sürdürüyor. Bakanlığın konuya ilişkin açıklama yapmasının ardından 1 Mayıs’ta emekçilere yönelik saldırılar akıllara gelirken birçok kurumun bu konudaki tavırları da önemli bir yerde duruyor.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türk-İş Şubeler Platformu 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını belirtti. Yapılan yazılı açıklamada “Yaklaşan 1 Mayıs’a dair İçişleri Bakanlığı’nın alan tartışması esas olarak 1 Mayıs’ın içini boşaltmak ve işçilerin alandaki birliğini baltalamak içindir” denildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi. “İşçi sınıfın birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs ve işçi sınıfı için özel yeri olan Taksim yıllarca yasaklandı. Başka alanlar gösterildi. Yıllarca mücadele edilerek kazanılan Taksim bu yılda 1 Mayıs alanı olacaktır. İçişler Bakanın alandaki durumu gerekçe göstererek işçilere 1 Mayıs alanını kapatmayı düşünmesi bizi 1 Mayıs günü 1 Mayıs alanında olmamızdan alıkoymayacaktır.

1 Mayıs günü İşsizliğe, yolsuzluğa, güvencesizliğe, örgütlemelerin önündeki engellerin kaldırılması için; her türlü anti-demokrat uygulamalara karşı, işçilerin birliği halkların kardeşliği için; güvenceli iş, güvenceli gelecek için işçileri emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’de olmaya çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu