Güncel

Tutsaklar, gardiyanlara “eziyet” ediyorlarmış!

H. Merkezi: Kandıra 1 Nolu F Tipi Hapishane’de, hapishane idaresi tarafından sohbet hakkını kullanan tutsakların tuvalet ihtiyacı “Tutuklular bize iş yüklemek istiyor” denilerek engelleniyor!

Müebbet “cezası alan” tutsakların 2-2.5 saatlik sohbet hakkı süresince tuvalet ihtiyaçlarını karşılanması engelleniyor. Kandıra’da görüşe giden bir tutsak yakınından aldığımız bilgilere göre, tutsaklar sohbet hakkını kullandığı sırada tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak istediklerinde hücrelerine götürülüyor ve sohbet alanına geri getirilmeyerek sohbet hakları engelleniyor. Ya da “hücrene geri dönmek istemiyorsan, tuvaletini tut” denilerek akıldışı bir baskı örneğine daha imza atıyor.

İdarenin ve gardiyanların bu tutumu üzerine prostat hastası olan bir tutsak bu konu ile ilgili Kandıra Savcılığı’na şikayette bulunuyor. Konuyu hapishane idaresine soran Savcılığa, idare tarafından “Prostat olduğunu nereden bilebiliriz ki?” deniliyor. Kendisine rapor dahi hiçbir şeyin sorulmadığı belirtilen tutsağın, hastalıkla ilgili hücresinde raporunun bulunduğu belirtiliyor.

Raporda ayrıca sohbet sırasında tutsakların tuvalete gitme isteklerinin “ihtiyaçtan kaynaklı olmadığı söyleniyor. İdare, tutsakların tuvalete gitme isteklerinin nedeninin “Tutsaklar, görevlilere iş çıkarmak ve onları yormak amacıyla” olduğunu iddia ediyor!

Bu mantıksız açıklama Savcılığa “yeterli” gelmiş olacak ki, Savcılık tutsağın şikayetini geri çeviriyor ve dava açma isteğini reddediyor. Söz konusu tutsak, bunun üzerine Sakarya Savcılığı’na başvuruyor.

“Bu, İdris Naim zihniyettir!”

Kandıra’da bulunan tutsaklar, bu tutumun “güvenlik anlayışlı zihniyetin” bir ürünü olduğunu belirtiyorlar. Geçtiğimiz günlerde 5 işçinin baraj sularında yaşamını yitirdiği iş cinayetinin yaşandığı Erzirom’a giden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e, kendisine “Buraya geldiğinize çok sevindik” diyen köylüye “Nereden bileyim sevindiğini? Takla at da göreyim” dedirten zihniyetle bu zihniyetin aynı olduğunun altını çizen tutsaklar, tutsaklara “Nereden bilelim tuvalet ihtiyacınızın olduğunu?” denildiğini anlatıyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu