Güncel

Tutuklu gazetecilere özgürlük

İstanbul:Gazeteciler ‘KCK operasyonlarında’ tutuklanan ve 1 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan gazetecilerin 4 Şubat günü görülecek olan duruşması öncesi Taksim’de eylem yaptı.

Gazeteciler Galatasaray Meydan’ından Taksim Meydana doğru “Gerçeklerin peşindeyiz, teslim olmayacağız“, “Zindanlar boşalsın, gazetecilere özgürlük” pankartları ile yürüyüşe geçti. Eylem boyunca sık sık “Özgür basın susturulamaz“, “Zindanlar boşalsın basına özgürlük”, “Özgür basın onurumuzdur“, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Susma haykır, özgür basın halktır“, “Haberime dokunma, habercime dokunma” sloganları atıldı. İstiklal Caddesi üzerinde beş dakikalık oturma eylemi yapan gazeteciler Taksim meydanına gelindiğinde tutuklu gazetecilerden gelen mektupları okudu.

Gazeteciler adına basın açıklamasını Eda Yıldırım okudu. Yıldırım, Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında 179 ülke arasında 154. ülke olduğunu ve şuanda 76 gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlattı. 24 Aralık 2011 tarihinden bu yana tutuklu bulunan gazetecilerin 4 Şubat günü bir kez daha hakim karşısına çıkacağını söyleyen Yıldırım, gazetecilerin tutuklu bulunmalarının sebebinin, yazdıkları haberler, çektikleri fotoğraflar, haber için yaptıkları görüşmeler olduğuna dikkat çekti. Yıldırım “Bu operasyon sayesinde gazetecilik literatürüne “örgütsel habercilik, normal gazetecilik” kavramları girdi” dedi. tutuklu gazetecilerKonuşmasının devamın da gazetecilere yönelik saldırıların devam ettiğine vurgu yapan Yıldırım; “Yürüyüş dergisinin bürosu da gece yarısı, camlardan büroya giren polisler tarafından basıldı. Tavır ve Yürüyüş dergisinden birçok gazeteci tutuklandı” dedi. Yıldırım, “ Her itirazı, her demokratik tepkiyi, ‘terör’ kapsamına dahil eden başta TMY olmak üzere, tüm yasalardaki düşünce ifade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz” dedi ve konuşmasını 4 Şubat’ta Silivri’de görülecek olan ‘KCK Basın Davası’na katılım çağrısı yaparak sonlandırdı.

Eyleme Özgür Gelecek Gazetesi’de destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu