Manşet

Üç fidan mezarı başında anıldı!

Ankara: 1972 yılı 6 Mayıs günü Ulucanlar zindanında idam edilerek katledilen üç devrimci önder Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan mezarları başında anıldı.

Sabah saatlerinden itibaren mezarı çok sayıda kişi ziyaret ederken, birçok kurum da anma gerçekleştirdi. Mücadele Birliği Platformu ve sonrasında BDSP’nin gerçekleştirdiği anmaların ardından TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, İHD, PSKAD, 68liler Dayanışma Derneği, Ankara 78liler Birlik ve Dayanışma Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, Halkevleri, ÖDP, SDP, BDP, ESP, EHP, EMEP, SYKP, TKP ve YSGP’nin örgütlediği PARTİZAN, Söz Dergisi ve SODAP’ın destek verdiği bir anma gerçekleştirildi.

Mezar başı anması öncesi yapılan basın açıklamasında; Orta Doğu’ya yönelik emperyalist saldırganlıktan Kürt Ulusal Sorununa, işçi ve emekçilerin sorunlarından gençlik hareketine birçok konuya değinildi. “Deniz yoldaş Türk ve Kürt halklarının kardeşliği diyerek bugünü görmüştür.” denilerek “barış” süreci değerlendirilirken, “umutsuzluğa ve karamsarlığa karşı savaş açmalıyız. Hiç bir çıkar gütmeden hayatlarını feda eden yoldaşlarımızın yolundan yürümeliyiz!” çağrısıyla açıklama sonlandırıldı. Açıklamanın ardından Yazar Aydın Çubukçu 1 Mayıs’ın coşkusu ve öfkesiyle burda olduklarını belirterek bir konuşma gerçekleştirdi.

Anmada üç fidanın katledilmeden önceki son sözleri kitleyle birlikte okundu ve kortejler eşliğinde mezara yüründü. Anmaya BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da katıldı. 

PARTİZAN, “Üç fidan halka ve devrime bağlılığın adıdır!” diyerek; “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Mahir İbo Çayan, savaşa devam!”, “Şehîd namirin!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganlarıyla üç fidanın mezarı başındaydı.

Ayrıca Dersim katliamının faili, faşist düzen partisi CHP ile Ermeni Soykırımı anmalarına ve devrimcilere saldıran HKP de Denizleri andı(!)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu