GüncelManşet

(Video) Gezi’de Erdoğan ve referandum tartışmaları

İstanbul: Başbakan R. T. Erdoğan günlerdir TV’lerden yaptığı açıklamalarla Gezi direnişine yönelik tahammülsüzlüğünü ve çaresizliğini “marjinaller var” söylemine sarılarak devam etse de Gezi Park’ta direnişte olanlar pek öyle düşünmüyor.

Bugün (13 Haziran) Gezi Parkı’nda bekleyişimizi sürdürürken, çevremizdeki insanlarla sohbetimiz hep bu minvalde oldu. Orada bekleyişte olan binlerce insan birbirine sürekli son gelişmeleri, Erdoğan’ın açıklamalarını duyup duymadıklarını, Vali Avni Mutlu’nun twitter dünyasının “bir çocuğun hayal dünyası kadar gelişmiş olduğunu” anlatıyor, soruyor, tartışıyorlardı.

 

Ne zaman saldıracaklar” bekleyişi

Çadırların önlerinde “çapulcuya beleş” yiyecek, içecek ve hatta giyeceklerle direnişçiler ortak ve dayanışma dolu bir ortamın tadını çıkarıyorlardı. Ancak herkeste aynı zamanda bir gerginlik hali de vardı. “24 saat içinde Gezi’ye gireceğiz” minvalinde açıklamalar, “Polis Harbiye yönüne TOMA’ları diziyor” şeklinde duyumlar ve illa da AKM önünden ayrılmayan çevik kuvvet ekipleri tedirginlik yaratıyor ve “saldırı ne zaman gerçekleşir acaba?” sorusu havada uçuşuyordu.

Biz de bu konularda tüm çadırları gezerek, bu konuda insanların sohbetlerine katıldık. Röportaj yapmayı kabul eden Bilgi Üniversitesi Çapulcu Öğrencileri ve Öğretim Görevlileri çadırı ile Partizan çadırındaki direnişçilerle Erdoğan’ın açıklamaları ve referandum önerisi üzerine kısa söyleşiler gerçekleştirdik.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=i41tCKw8pkQ&list=HL1371150586&feature=mh_lolz{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu