Manşet

-Video- Yasağa karşı eyleme polis saldırdı

İstanbul:Taksim yasağını protesto etmek isteyen kitleye polis gaz ve coplarla saldırdı. Uzun süre ara sokaklarda devam eden çatışmalar sona erdi.

“Taksim Yasağını Tanımıyoruz” şiarıyla Alınteri, BDSP, EÖC, Devrimci Hareket, Halk Cephesi, Mücadele Birliği ve Kaldıraç tarafından örgütlenen eyleme polis azgınca saldırdı. İstiklal Caddesi üzerinde ki bütün sokakları tutan polis Atlas Pasajı önünde toplanmaya çalışan kitleye gaz ve coplarla saldırdı. Cadde üstündeki yüzlerce kişi polisin saldırısından etkilendi, ayrıca çevre esnafı da kepenk kapattı. Eylemde Atlas Pasajı önünde birçok kişi polis tarafından darp edildi. Bir süre İstiklal Caddesi üzerinde süren çatışmalar daha sonra ara sokaklara yayıldı. “Taksim kızıldır, kızıl kalacak”, “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganları atan kitle ara sokaklardan Taksim’e girmeye çalıştı. Cihangir tarafında da kitle ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Polisin içinde çocukların oyun oynadığı Cihangir Parkına gaz atması sonucu birçok çocuk gazdan etkilendi.  

taksim yasağına karşı eyleme azgınca saldırı 1Çatışmalar daha çok Tarlabaşı tarafında yoğunlaştı. Polis burada bir evin içine de gaz attı. Burada uzun süre polisle çatışan kitle, ateş yakarak kurduğu barikatın başında bir süre bekledikten sonra çekilerek eylemi sonlandırdı. Ayrıca Taksim Meydan’da bulunan Burger King’e çıkan 3 kişi, “Baskılarınız yasaklarınız sökmeyecek, Taksim yasağını tanımıyoruz” yazılı pankart açtı. Polisin 3 kişiyi gözaltına alması üzerine çevrede bulunanlar alkışlarla polisi protesto etti.


Çatışmalar yaklaşık saat 21.00’a kadar sürdü. Kitlenin çekilmesinin ardından çatışmalar biterken polisin Taksim’deki ablukası devam etti.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=ZpDmtFkE66w&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu