Manşet

Yılmaz Selçuk Amed’de!

Amed: MLKP militanı Yılmaz Selçuk‘un cenazesi dün (12 Nisan) Amed’e getirildi.

Yılmaz Selçuk, 10 Aralık 2010 tarihinde savaş hazırlığı sırasında yaşamını yitirmişti. MLKP, Selçuk’un yaşamını yitirdiğini, güvenlik gerekçesiyle 10 Aralık 2012 tarihinde açıklamıştı.

Selçuk’un ardından açıklama yapan MLKP şöyle demişti: “Özgür yoldaş, 10 Aralık 2010′da devrim bayrağını usulca yoldaşlarına devretti. Devrimci hazırlığın gizliliği nedeniyle ölümsüzlüğü ve uğurlama töreni bugüne değin halklarımıza açıklanmadı. Yoldaşları, işçiler, ezilenler şehitleri anma eylemlerinde onun adını haykıramadılar, fotoğraflarını taşıyamadılar. Fakat anısı ve idealleri daima eylem boylarında yankılandı. Mücadele kararlılık ve azmini biledi. Politik savaşımın çıtasını yeni düzeylere yükseltme yöneliminin komutanı olarak yol gösterdi.”

 

“Hayatı ve mücadelesiyle bize örnek”

Selçuk için Amed’de dün (12 Nisan) bir anma gerçekleştirildi. Anmada Meya- DER, BDP, 78’liler Derneği, Diay-DER, Partizan, ESP Amed ve Malatya İl Örgütü de hazır bulundu.

selcuk yilmaz amedde2Anma devrim ve sosyalizm şehitleri adına saygı duruşuyla başladı. Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu adına konuşma yapan İsmet YurtsevenYılmaz gerçekte mücadelenin en korkusuz militanların, halkların özgürlük mücadelesinde en önde koşan komünist önder kadrolardan biridir. Hayatı ve mücadelesiyle bize örnektir” diyerek Selçuk’un yolundan gidecekleri vurgusuyla konuşmasını bitirdi.

 

Polis cenazeyi kaçırmak istedi

Yurtseven’in ardından konuşan ESP Amed İl Başkanı Ramazan KarakayaYılmaz yoldaşa layık olmak için, onun mücadelesini sürdürmek sözümüz olacak” dedi ve anmaya destek verenleri, devrim ve demokrasi şehitlerini selamlayarak konuşmasını bitirdi.

Yapılan anmadan sonra araçlarla hava alanına doğru harekete geçildi. Hava alanına 300 metre kala aile ve yoldaşları slogan ve yürüyüşle hava alanına giriş yapmak istedi.

Polis yürüyüşe geçmeye izin vermeyeceğini söyleyerek, şehidi kaçırıp kargo bölümüne götürmesiyle gerginlik yaşandı. Yürüyüşün yapılmayacağını kendilerinden izin alınmadan yapılan yürüyüşe izin vermeyeceklerini söyleyerek tepki gösteren kitleyi de “sen sus, sen sus” diyerek susturmaya çalıştılar.

 

selcuk yilmaz amedde313 Nisan’da İstanbul’da cenaze töreni gerçekleştirilecek

Daha sonra ESP Amed il Başkanı Karakaya emniyet amirleriyle konuşmasından sonra polis aileden özür diledi. Cenaze 22.30 uçağıyla İstanbul’a gönderildi.

Yarın İstanbul’da yoldaşları ve devrimci, sosyalist, yurtsever kesiminde katılacağı bir anma gerçekleştirilecek.

Anmada sık sık “Şehîd namirin”, “Yılmaz yoldaş kavgamızda yaşıyor”, “Xwîna şehîd xwîna me, PKK partiya me”, “Yılmaz yoldaş yaşıyor, komünistler savaşıyor”, “Katillerin hesabını MLKP soracak” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu