Manşet

İzmir Gezi Parkı İçin Ayaktaydı!

İzmir: Gezi Parkı’na yapılan saldırılardan sonra; ülkenin dört bir yanında başlayan eylemlerin bir durağı da İzmir oldu. İzmir’de bir çok yerde gerçekleşen eylemlerle birlikte, polis Taksim’i aratmayacak düzeyde saldırganlık halindeydi.

Içinde HDK ve diğer devrimci yapıların olduğu yaklaşık bin kişilik bir grup, Sümerbank’tan Alsancak Liman’a yürüdü. Sümerbank önünde gerçekleşen basın açıklamsı ve ardından milletvekili Erol Dora’nın konuşması ile başlayan eylem; oldukça cvoşkulu şekilde gerçekleşti. Özellikle kitle Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne girdiğinde destek görülmeye değerdi.

Buradan Liman’a geçen eylem bileşenleri, daha sonra ise internet üzerinden örgütlenen çevreci ve anarşist gruplarla da birleşerek Basmane’ye geçti. Basmane’de AKP Konak ilçe binasına yürüyen kitle burada polis müdehalesi ile karşılaştı. Polis ile çatışan kitle, yolu trafiğe kapatarak araçlarındaki insanlara ajitasyonlar çekti.

İçinde Partizan’ın da olduğu bir çok devrimci-demokrat kurum daha sonra ise Alsancak’a geçerek sloganlarla bekledikler. Burada devam eden eylemin ardından ise çatışmalar gece 1 e kadar Alsancak’ta sürdü.

Alsancak Sevinç pastahanesi önünde halaylarla, sloganlarla ve Kardeş Türkülerinin ezgileriyle elemi sürdüren kitleye saat 01.00′ den itibaren polis müdahalesi başladı. Polis müdahalesine taşlarla, şişelerle karşılık veren kitle git gide kalabalıklaşarak çatışmaları büyüttü. Kordon ve Kıbrıs Şeritlerinin ara sokakların da sabah saat 06.30’a kadar çatışmalar devam etti. Sabaha kadar çatışan kitle; saat 05.00′ da polisin geri çekilmesiyle kitle tekrar toparlanıp AKP’ye doğru yürümeye başladı. Yol boyunca ıslıklarla, zılgıtlarla yürüyen kitle Basmane Fuar kapısına geldi. Orda polisin tomalar ve gazlarıyla tekrar kitle ye saldırdı. Ara sokaklara çekilen kitle çatışmaya devam etti. Çatışan kitle Alsancağ’ a doğru çekilmeye başladı. Bu sırada polis kitleyi barçalayarak, gözalıtı yapmaya başladı. Sokaklarda yürüyen insanları bile gözaltına alan polis faşist özünü bir daha gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu