Güncel

İzmir Taksim’e Direnişle seslendi

İzmir: Taksim Gezi Parkı ile başlayan direnişe destek olmak için İzmir halkıda sokaklara döküldü.

Dün saat 15.00’da İzmir halkı Gündoğdu meydanında toplanmaya başladı. Burada renkli bir şölen gerçekleşti. Şölenin ardından sendikaların ve devrimci-demokrat kurumların çağrısı ile saat 18.00’da Sümerbank önünden Gündoğdu meydanına doğru yürüyüş gerçekleştirildi. Oldukça kitlesel geçen yürüyüş boyunca; “Her yer taksim, her yer direniş”, “Taksim’de düşene dövüşene bin selam” vb. sloganları atıldı.

Kurumlar ise yürüyüşe kortejler halinde katıldılar. Partizan korteji de yürüyüşteki yerini alarak “Her yer taksim, her yer direniş”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” vb. sloganlar attı. Yol boyunca Taksim gündemi ile ilgili yazılamalar da yapan Partizan korteji, alana girerken “Partizan andı” içti.

 Alana gelindiğinde sendikaların ve demokratik kurumların ortak metni okundu. Daha sonra ise içinde Disk ve devrimci kurumların olduğu bileşenler Basmane’deki AKP İlçe binasına yürüdü. Burada polis saldırısı ile karşı karşıya kalan kitle direnişe geçti. Bu sırada kitle içinde; “ibrahimden mehmete selam olsun partiye” “ Yaşasın Partimiz TKP/ML”, Marx-Lenin-Mao, önderimiz İbo, savaşıyor TİKKO” vb. sloganların da atıldığı duyuldu.

 Yoğun gaz kullananan polis, kitleye tomalar ve panzerlerlesaldırdı. Cadde üzerine barikatlar kurarak direnen kurumlar ise çatışmada en ön saflarda yer aldılar.

 Yola barikat kurarak gerçekleşen çatışmalar sırasında bir çok banka tahrip edilirken; AKP’ye yakınlığı ile de bilinen Bank Asya ise yakılarak ateşe verildi. Yaklaşık 4 saat süren çatışmalar boyunca iki otobüs ve panzer tahrip edildi.

 Biber gazı ve portakal gazı kullanımı sonucu bir çok insan gazdan kaynaklı fenalaşırken içlerinde bir Partizan okurununda olduğu birçok kişi yaralandı. Çatışmalar gece boyu devam etti.

 

 {youtube}https://www.youtube.com/watch?v=FNi3Q1PyKo8{/youtube}

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=r6jS3hd0OGE{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu