Manşet

İzmir’de 1 Mayıs coşkusu (Yenilendi)

İzmir: İzmir’de 1 Mayıs, on binlerce emekçinin katılımı ile ve coşkulu şekilde kutlandı. Basmane ve Konak kollarından, sabah saatlerinden itibaren Gündoğdu meydanına yürüyen emekçiler, sloganlarla taleplerini dillendirirken Taksim’de yaşanan çatışmaları ve saldırıyı da protesto ettiler.

Halkların Demokratik Kongresi, İzmir Çözüm İstiyor İnisiyatifi, DİSK, BDP ve diğer çeşitli örgütler Basmane kolundan yürürken, KESK, ÇHD ve içlerinde Alınteri, Devrimci Hareket, DHF, Halkevleri, İzmir Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Partizan’ın da olduğu kurumlar ise Konak-Sümerbank kolundan yürüdü.

Basmane kolunda yer alan BDP kortejinin geçişi sırasında Çankaya’da bulunan Ülkü Ocakları’ndan çıkan bir grup ile kısa süreli bir arbede yaşanırken, polis faşist grubu uzaklaştırdı.

Basmane kolundan ilk alana girişi ise Türk-İş yaptı. Yine İzelman işçileri eylemlerinden kaynaklı olarak da son süreçte sürekli bir eylemlilik halinde olan DİSK korteji de kitleselliği ile dikkat çeti.

Alanın birkaç kere dolup boşaldığı mitinge Partizan kitlesi ise Konak kolundan katıldı. “Emperyalist saldırganlığa karşı İsyan! Taşeronlaştırmaya Karşı Direniş! Ulusal Eşitlik ve Özgürlük için Serhildan!” pankartı ile alanda yer alan Partizan kitlesi, Kortejin önünde ise, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. yılına atfen Kaypakkaya’nın resminin olduğu Partizan yazılı bir pankart daha taşıdı.

Yürüyüş boyu ajitasyonlar çekilen Partizan kortejinde; “ Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Faşizme isyan, halka önder Partizan”,  “Gençler dağlara, Partizanlara” vb. sloganlar atılırken;  davul zurna da çalındı.

“ Örgütleniyoruz-Özgürleşiyoruz” pankartının açıldığı Yeni Demokrat Gençlik kortejinde ise, yol boyu sloganlar atılarak aijtasyonlar çekildi.

18 Mayıs için ortak yapılacak eylem ve çalışma ile ilgili olarak da, DHF’li dostlar ile arka arkaya olan kortejlerde ise, Kaypakkaya resimli dövizler ile “İbrahim Kaypakkaya Mücadelemizde yaşıyor” yazan ortak dövizler taşındı.

Mitinge ayrıca anti-kapitalist Müslümanlar, İzmir Müzisyenler Derneği, Siyah Pembe Üçgen Derneği,  Bisikletçiler,Anarşistler, Çarşı gurubu,  Alevi gençlik, RedHalk gurubu ve çeşitli yöre dernekleri, kadın örgütlenmeleri ve alevi kurumları da pankartlarıyla katıldı.

Gündoğdu meydanında gerçekleşen mitingde, program daha kortejler tam olarak alana girmeden başlatıldı. Yapılan konuşmalarda Taksim’deki saldırılar protesto edilirken, BMC işçileri de selamlandı.

İstiklal Marşının da dinletildiği mitingde, Enternasyonal Marşı çalınarak, devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

KESK-DİSK-TMMOB  adına ortak metni ise; Türk İş 3.Bölge Temsilcisi H. Hüseyin Karakoç okudu. Okunan metinde; taşeronlaşma ve ucuz iş gücü yaratma, kıdem tazminatının kaldırılması saldırılarına değinilerek, Taksim’de yaşananlar da protesto edildi.

Yapılan konuşmaların ardından ise sanatçı Suavi sahne alarak, okuduğu marş ve türküler ve kürsüden attırdığı sloganlar ile kitleyi coşturdu. Miting Suavi’nin konserinin ardından ise sona erdi.

 

[widgetkit id=75]


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu