Manşet

YDG’den 1 Mayıs Çağrısı!

Özgürlüğün ve Direnişin Şiarını Haykırmak için1 Mayıs’ta Alanlara!

Dünya işçi ve emekçilerinin, ezilenlerinin, tarihi direniş ve dayanışma örnekleriyle dolu olan 1 Mayıs’ı karşılarken; içinden geçtiğimiz süreç, bize işçi sınıfının ve emekçilerin kanı canı pahasına kazandığı bu şanlı günü en coşkulu ve en kitlesel haliyle kutlamamızı dayatmaktadır.

Dayatmaktadır, çünkü bugün emperyalist-kapitalist sistem dünyamızı mahvetmekte, savaşlarla ve krizlerle halkımıza can çekiştirmekte, doğamıza ve haklarımıza saldırmaktadır.

Ülkemizde ise nerdeyse her gün işçiler ölmekte sigortasız-güvencesiz ve asgari ücretle kölece çalıştırılmakta, istisnasız her gün onlarca kadın katledilmekte, tecavüze uğramakta, ezilen uluslar ve inançlar faşist baskı altında her geçen gün yok sayılmakta, imha ve inkâr politikalarıyla karşı karşıya kalmaktadır.

Öğrenci gençlik ise daha çok eğitim alanında uygulanan neo-liberal politikalarla geleceksizliğe mahkûm edilmektedir. Zaten bilimsellikten uzak, parası olanın daha kalitelisini aldığı bir hizmete dönüşen yükseköğretim alanı, YÖK Yasa Taslağıyla da birlikte üniversiteleri piyasalaştırmaya, öğrencileri metalaştırmaya daha fazla zemin sunan bir noktada durmaktadır. Bir yandan eşit-parasız-bilimsel-anadilde eğitim hakkımıza neo-liberal politikalarla saldırılırken bir yandan da polis-ÖGB-sivil faşist işbirliğiyle üniversitelerimiz kışlaya çevrilmektedir.

Amed’ de, İstanbul’ da, Samsun’ da, Ankara’ da ve birçok üniversitede artan bu saldırılar öğrenci gençliğin direnişini bastırmaya yönelik yapılmıştır.

Saldırıların bu denli arttığı ve sistemleştiği bir dönemde 1 Mayıs’ı karşılıyoruz. Mayıs isyanın, başkaldırının, kavganın adıdır, aynı zamanda direnişinde adıdır mayıs.

Saldırıların artması yeni başkaldırıların artmasına işarettir. Bu yüzden mayısın adı hem katliamdır hem de direniştir. Direniştir çünkü İbrahim yoldaşın direniş destanını yazışına şahittir mayıs.

1Mayıs’ın coşkusunu kavgaya katarak 18 Mayıs’ı karşılayalım.

Bizler Yeni Demokrat Gençlik olarak 40 yıl önce İbrahim Kaypakkaya’ dan devraldığımız direniş ve mücadele bayrağını yükseltmek, geleceğimizi çalanlara yanıt olmak için, tüm bu zulme, baskılara karşı isyanı saflarımızda haykırmak için sizleri 1 Mayıs’ta YDG saflarına bekliyoruz.

YENİ DEMOKRAT GENÇLİK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu